Piąty rok w Ogrodzie - lato i jesień 2023 roku
Witam w Ogrodzie w roku szkolnym 2023/24
Przed nami piaty rok ogrodowych wyzwań! To od Was kochani Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły zależy, co będziemy robić w ogrodzie i jak go upiększać. W tym roku musimy zakupić i założyć rynny wokół altany, by długo mogła mam służyć. A co jeszcze.... zgłaszajcie swoje pomysły. Proszę pamiętać, że ogród jest dla nas Wszystkich. Zachęcam Nauczycieli do różnych inicjatyw w tym miejscu. Świetnym przykładem do naśladowania są pomysły pań z biblioteki. Bardzo Wam dziękuję!
Kilka słów przypomnienia: Przy wejściu na szkolny basen jest furtka do naszego szkolnego ogrodu.Powstał przy zaangażowaniu wszystkich miłośników ogrodu. Jest to miejsce, w którym uczniowie z nauczycielami, wolontariusze mogą doświadczać przyrody, eksperymentować biorąc udział w warsztatach ekologiczo- przyrodniczych, siejąc, sadząc, pieląc, grabiąc, czyli ogólnie upiększając ogród.
Ogród należy do nas Wszystkich, więc każdy nauczyciel z uczniami może tu przyjść, przeprowadzić dowolną lekcję w altanie, zajęcia wychowawcze, rewalidacyjne, czy przyrodnicze lub dowolne warsztaty. Przygotowaliśmy zbiór scenariuszy do realizacji w ogrodzie, które znajdują się w bibliotece szkolnej. Każdy jest też odpowiedzialny za ogród i dba o niego. Każdy może coś zaproponować, czy pomóc.
Wzdłuż płotu i przy chodniczku rosną krzewy. Mamy skalniak, klomb z piwoniami, kompostownik, zegar słoneczny i małą stację meteorologiczną i ławki wzdłuż żywopłotu.
Zawiesiliśmy budki lęgowe i karmniki dla ptaków na zimowe dokarmianie oraz domek dla pożytecznych owadów. Zrobiliśmy oczko wodne.
Zainstalowaliśmy tablicę z regulaminem przy wejściu i osiem tablic edukacyjnych. Te tablice na stelażach umieszczone zostały wzdłuż ściany basenowej: 1. Po czym rozpoznam drzewo? 2. Rośliny nago i okrytonasienne 3. Porosty=glon + grzyb 4. Motyle dzienne i nocne 5. Poznajemy ptaki 6. Kompostownik 7. Owady pożyteczne 8. Rady na odpady.
W ogrodzie znajdują się obszary przyrodnicze. Niektórymi z nich opiekują się nauczyciele ze swoimi uczniami. Oto one: Skrzynie: Zioła
Warzywniak- p. Sławomir Dmoch i p. Ania Malinowska z klasą 4a
Kwiaty wieloletnie- p. Magda Zawadzka z 5a,
Kwiaty jednoroczne- p. Karina Jedynak z klasą 2b
Kącik Wiosenny- p. Daniel Trześniewski z kl. 1d Krzewy przy siatce
Cienisty Zakątek, Skalniak, Ścieżka sensoryczna.

W świetlicy wykonywali prace z materiałów przyrodniczych z ogrodu.
Pomagają też wolontariusze, i wszyscy chętni w poniedziałki i wtorki w godzinach 15.00- 17.00. Szczególnie aktywni są uczennice klasy 4b: Klaudia Kliza, Weronika Jagiełło, Lena Błażejewska, i Kaja Jedynak,
z 7c- Mateusz Retka- Matul i Filip Jurkowski.
W październiku zrobiliśmy kawał dobrej roboty w ogrodzie: podcięliśmy krzewy, wypieliliśmy rośliny wokół oczka wodnego, grabiliśmy liście i ściółkowaliśmy nimi obszary roślinne. Zamienialiśmy zbutwiałe płotki na kamienne, wysypywaliśmy na ścieżki korę. Porządkujemy małe ogródki przy tablicach edukacyjnych i naprawialiśmy płotki.
W ogrodzie odbyły się warsztaty EKOKĄCIK dla klas 1-3: "Jak wygląda nasz ogród?", "Co pachnie w ogrodzie, czyli robimy pachnidła-kadzidła" i "Jesienne prace ogrodowe". Uczestniczyli w nich uczniowie z klas: 1a- z Panią Marzeną Świć- Kaczmarczyk, 1b z Panią Magdą Tomaszuk i Panem Mariuszem Moćko, 1c z Panią Ewą Janigą, 2a z Panią Pauliną Zaborowską i Panią Eweliną Obłaską- Krystosiak, 2b z Panią Kariną Jedynak, 2c z Panią Iwoną Januszewską
3c z Panią Anią Siedlanowską, 3d z Panią Magdą Kłysz, 1d z Panem Danielem Trześniewskim, 3a z Panią Anią Grzępczyńską, 4b z Panią Agatą Wikariak- Kempf i Panią Katarzyną Suchecką,
Ogromnie się cieszę, bo przez te dwa dni, 9 i 10 października, w ramach zajęć EKOKĄCIK, ogród odwiedziło ok. 180 uczniów. Niektórzy robili jesienne porządki, inni brali udział w warsztatach.
16.10 pojawiły się wielkie kłody drzewa przy głazach i 15 worów zrębków drewna w ogrodzie. Nie pojawiły się same! Grupa wspaniałych ludzi przyszła na umówione spotkanie przy ulicy Marsylskiej i załadowała kłody i worki na przyczepkę traktora. Dziękuję za to Administracji Osiedla, która nam to podarowała oraz tacie Nadii Niedźwiedzkiej z klasy szóstej, ratownikom z basenu- Panom Michałowi Kędzieli i Przemkowi Syskowskiemu, nauczycielom świetlicy- Panu Mateuszowi Wójtowiczowi i Pani Ani Jabłeckiej z mężem Panem Pawłem Jabłeckim oraz pracownikowi naszej szkoły Panu Markowi. Ekipa załadowała i rozładowała drewno.
Tego dnia Pani Marzena Świć- Kaczmarczyk z klasą 1a prowadziła zajęcia przyrodnicze- "Jakie mogą być ogrody?"
Uczniowie z klasy 2b z Panią Kariną Jedynak rozsadzali kosaćce i bawili się chustą animacyjną.
Komentarze
Prześlij komentarz